Skarb Kibica LW12

LW12: Cyklon, Halny, Huragan, Monsun, Sztorm, Tajfun, Tornado, Tsunami

 

Cyklon

Bilans All-time: 16-11 (0,593)

Finały: 1

Mistrzostwa: 0

Poprzedni sezon: 6-0, 1 miejsce

Roster:

Ciekawostki:

- Cyklon poprzedni sezon zakończył z perfekcyjnym bilansem 6-0. To zaledwie druga drużyna po Monsunie, a trzeci taki przypadek w Lidze Wiatrów. Zieloni dwukrotnie kończyli regularny z „0” przy liczniku porażek (LW6 i LW7).

- Drugi pick draftu Mateusz Tkaczyk to pierwszy Cykloniak, który wywalczył nagrodę indywidualną – Rookie of the Year. Jednocześnie wylądował w All LW 1st Team, ostatnim zawodnikiem Czerwonych w najlepszej piątce sezonu był Adrian Leszczyński (LW8).

- W nowej drużynie Cyklonu siły znowu połączą znajomi z Kentucky: Marcin Piskorski i Jakub Sotkiewicz. W drugiej edycji Ligi Amerykańskiej wywalczyli wspólnie mistrzostwo.

 

Halny

Bilans All-time: 43-33 (0,566)

Finały: 5

Mistrzostwa: 2

Poprzedni sezon: 5-1, 2 miejsce, Mistrzostwo

Roster:

Ciekawostki:

- Mistrzostwo back-2-back zdarzyło się w Lidze Wiatrów trzeci raz. Wcześniej ta sztuka udawała się Tajfunowi i Monsunowi, teraz do klubu dołączył Halny, a najlepszą dla nich wiadomością jest to, że poprzednie back-2-backi kończyły się 3-peatami.

- Jakub Święs i Jan Kajkowski zostali wyróżeni nominacją do All LW 1st Team. Dla Kuby, który również zgarnął MVP sezonu i koronę Króla Strzelców, to trzeci raz z rzędu, dla Janka natomiast pierwszy. Ostatni raz, kiedy dwóch Halniaków lądowało w najlepszej piątce sezonu, miał miejsce w czwartym sezonie LW (Adam Słowik i Sebastian Mikołajczyk).

- Historia powrotu Łokcia na 10 sezon do Halnego jest w pewnym stopniu podobna do historii DeAndre Jordana z lata 2015. Tylko, że tym razem w roli Chrisa Paula i Blake Griffina wystąpili trenerzy Jakub Pendrakowski i Marcin Waśkiewicz, którzy w ostatnich chwili przekonali weterana do podpisania przedłużenia na ostatni sezon.

 

Huragan

Bilans All-time: 25-47 (0,347)

Finały: 1

Mistrzostwa: 0

Poprzedni sezon: 2-4, 7 miejsce

Roster:

Ciekawostki:

- Po 8 sezonach, na które złożyło się 55 spotkań, drużynę opuścił trener Kornel Tański. Na jego miejsce melduje się Maciej Staszewski, znany z występów w Draft Lidze w zespole Sacramento, skąd trzy razy z rzędu lądował w najlepszej piątce sezonu (DL6, DL7, DL8).

- Kuba Czajkowski to jedyny obok Bartosza Łukiewicza gracz z dwucyfrową liczbą przy liczniku rozgrywanych sezonów w Lidze Wiatrów i to w jednej drużynie, jednak w przypadku Huraganiaka, ten rekord może jeszcze nie skończyć się na obecnych rozgrywkach.

- Do zespołu po dwóch sezonach przerwy wrócił Axel Olesiewicz – został wybrany z drugim pickiem draftu. Z zawodników w obecnym składzie, zaledwie trójka pamięta z nim współpracę: Jakub Czajkowski, Daniel Borzuchowski i Piotr Saffarini.

 

Monsun

Bilans All-time: 44-31 (0,587)

Finały: 3

Mistrzostwa: 3

Poprzedni sezon: 2-4, 4 miejsce

Roster:

Ciekawostki:

- Pierwszy raz zdarzyło się, żeby zawodnik Monsunu otrzymał nagrodę MIP, a był nim Stanisław Zagańczyk. Zieloni mają w swojej historii 4 statuetki MVP, 3 MVP Finału, 1 najlepszego rezerwowego i 1 najlepszego menedżera. Do kompletu brakuje jeszcze Rookie of the Year.

- Drugi draft z rzędu Monsun wybierał z trzecim pickiem. Sezon temu Zieloni wybrali Bartka Kitlińskiego, tym razem wybór padł na innego wysokiego z przeszłością w Lidze Wiatrów Maćka Pisulę.

- Patryk Baranowski to jeden z zaledwie trzech podwójnych mistrzów Draft Campu. Obok niego są tylko Bartłomiej Frątczak i Nikos Lazaridis, jednak Patryk jest póki jedynym który z racji wieku może jeszcze podśrubować ten rekord, a okazja nadarzy się w lipcu w Oleśnicy.

 

Sztorm

Bilans All-time: 45-36 (0,556)

Finały: 3

Mistrzostwa: 0

Poprzedni sezon: 2-4, 5 miejsce, Vice-mistrzostwo

Roster:

Ciekawostki:

- Sztorm to zespół najczęściej dostający się do fazy pucharowej Ligi Wiatrów. Do tej pory ich seria wynosi 9 z rzędu (a w zasadzie 10, licząc że w drugiej edycji nie było drużyny) i ciągle jest aktywna.

- Jamil Ramirez w jedenastym sezonie wpisał się w historię LW jeszcze grubszymi literami stając się liderem wszechczasów w przechwytach i trójkach, vice-liderem w punktach i zbiórkach oraz ustanawiając rekord zbiórek w meczu play-offs – miał ich 31 w Finale z Halnym. A licznik ciągle bije.

- Trener Paweł Wojtyła niedługo stanie się pierwszym coachem z „przebiegniętym maratonem NBA” na swoim koncie. Do magicznej bariery 82 spotkań  brakuje jeszcze 3. Bilans póki co 43-36.

 

Tajfun

Bilans All-time: 43-36 (0,544)

Finały: 4

Mistrzostwa: 4

Poprzedni sezon: 4-2, 3 miejsce

Roster:

Ciekawostki:

- Mateusz Woźniak to jedyny po Tomaszu Czerniakowskim zawodnik, który potrafił obronić tytuł najlepszego blokującego sezonu. Center Tajfunu kończył LW10 z 14 czapami (średnia 2,8), a LW11 z 15 (średnia 3,0).

- Na liście All-time rozegranych meczów dla Pomarańczowych nastąpiła zmiana lidera. Antoniego Pytla (33 spotkania) prześcignął Bartek Pęksa (34). Z listy aktualnych graczy natomiast najwyżej znajdują się Adam Kalinski (31) i Szymon Petruczynik (25).

- Tajfun i Monsunu jedyne ekipy, które w dwunastej edycji LW nie posiadają w swoich składach pierwszoroczniaków. Wszystkie picki Pomarańczowych zostały wymienione na sprawdzonych graczy: Daniela Przyżeckiego (ex Sztorm, Tsunami), Pawła Kostjana (ex Cyklon), Mikołaja Krajewskiego (ex Huragan) i Olka Burlaka (ex Halny, Sztorm).

 

Tornado

Bilans All-time: 6-23 (0,207)

Finały: 0

Mistrzostwa: 0

Poprzedni sezon: 2-4, 6 miejsce

Roster:

Ciekawostki:

- Trener Tornada Michał Kosim zwyciężył drugą edycję Ladies League i to bez porażki. Jego Chicago zakończyło sezon regularny z bilansem 5-0, żeby następnie pokonać w finale Boston i odebrać trofeum.

- Bruno Jaworski w jedenastej edycji Ligi Wiatrów pobił rekord asyst w jednym spotkaniu, należący do Antoniego Pytla – 12 w meczu przeciwko Huraganowi w LW5. Rozgrywający Żółtych rozdał 16 kończących podań również przeciwko Huraganowi.

- 11. sezon Ligi Wiatrów była jednocześnie czwartym w historii Tornado oraz pierwszym, w którym udało im się awansować do play-offs.

 

 

Tsunami

Bilans All-time: 40-37 (0,519)

Finały: 4

Mistrzostwa: 2

Poprzedni sezon: 1-5, 8 miejsce

Roster:

Ciekawostki:

- Tsunami drugi sezon z rzędu „umieściło” swojego zawodnika w najlepszej piątce obrońców. W poprzedniej edycji był to Paweł Fic, tym razem Michał Rżysko, który również drugi sezon z rzędu wygrał klasyfikację zbierających.

- Z pierwszym pickiem draftu Tsunami wybierało po raz drugi w historii. Wybór padł na Daniela Maciołka, który dwa sezony temu został wybrany przez Sztorm z „dziewiątką”. Czarni dobrali również z 16. pickiem Kubę Buczyńskiego, kolejnego ex Sztormiaka.

- Najwięcej spotkań w barwach Tsunami, spośród aktywnych zawodników, rozegrali: Maks Rogala (24), Kuba Rodowicz (21) i Mateusz Machowski (20). Wdrapać się czwarte miejsce All-time nie będzie trudno bo znajduje się tam Jacek Iracki z 26 meczami, jednak wyzwaniem będzie dostać się do top 3, gdzie kolejną znajdują się Karol Kaufman z 40, Piotr Antosiuk z 48 i Eryk Wyszyński z 51.

 

Rafał Jarkiewicz