LW10 Finals Match-ups

Point Guards

Maciej Kępczyńki vs Aleksander Balabanov

Rookie vs Junior. Maciek z miejsca stał się podstawowym playmakerem Halnego i bardzo dobrze sobie radzi z ustawianiem zagrywek oraz dostarczaniem piłki do głównych opcji strzeleckich. Olek natomiast jest bardziej combo-guardem - nawet po mimo gorszych warunków fizycznych od swojego vis-a-vis, dysponuje niezłym przeglądem pola i na pewno będzie szukał przewag w obrębie strzeleckim. Ich zdobycze punktowe z tego sezonu są do siebie bardzo zbliżone, jednak prawdopodobne, że w finale mogą spać z powodu obustronnego „toughness” w obronie.

 

Shooting Guards

Jan Kajkowski vs Jan Rodowicz

Obaj Jankowie świetnie sprawdzają się w napędzaniu szybkich ataków, dostarczają raczej stałą i podobną ilość punktów, nawet mają podobne umiejętności walki tablicach. Gdzie szukać przewag – na pewno po stronie Janka Kajkowskiego stoi doświadczenie, jako że to już jego szósty sezon w porównaniu do rookie sezonu Janka Rodowicza. Z tego powodu, gdyby trzeba było przejąć rolę pierwszej opcji w ataku, gracz Halnego będzie gotowy i wtedy Shooting Guard Tajfunu będzie musiał wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności defensywnych.

 

Small Forwards

Jakub Święs vs Szymon Petruczynik

Najbardziej niepodręcznikowy, ale jednocześnie chyba najciekawszy i najbardziej kluczowy pojedynek dla losów meczu finałowego. Kuba, który w zeszłym sezonie w Tsunami grał bardziej na pozycja 4-5, teraz ustawiany jest na trójce/point forward, z powodu wystarczająco dobrej obsady pod koszem Halnego, a Szymon dla którego naturalniejszą pozycją wydaję się 2, przesuwa się oczko wyżej, jako że Tajfun posiada sporo utalentowanych obwodowych. Tym sposobem najwszechstronniejsi gracze obu ekip staną naprzeciwko sobie w meczu o złoto. Na korzyść Kuby przemawia na pewno gra tyłem do kosza i prawdopodobnie bardzo często będzie chciał zdobywać punkty z ten sposób. Z drugiej strony Szymon będzie starał się wykorzystywać swoje auty szybkościowe oraz grę na koźle. W rzutach dystansowych obaj są tak samo groźni, jednak większa częstotliwość zdecydowanie stoi po stronie Halniaka.

 

Power Forwards

Jakub Kocon vs Sebastian Tomaszuk

Typowo defensywny pojedynek. Zadaniem Kuby "more power less forward" Kocona będzie walka pod koszem, czyli zgarnianie każdej możliwej zbiórki w obronie, a w ataku szukania swoich szans na dobitki. Osobie, która będzie go kryła zostanie powierzona niełatwa misja wypychania go spod kosza, nawet kosztem „oddania” swoich zbiórek komuś kto akurat będzie bliżej piłki. W półfinale w pierwszej piątce wyszedł Sebastian Tomaszuk, który jeśli również w Finale zacznie od pierwszych minut, będzie chciał wykorzystać przewagę w szybkości, ale są też inne możliwe scenariusze, takie jak rozpoczęcie meczu z Adamem Muszyńskim bądź Mikołajem Chochowskim.

 

Centers

Maciej Cieślak vs Mateusz Woźniak

Small Ball znowu na bok, a już na pewno kiedy ta dwójka będzie na parkiecie. Zdecydowanie bardziej defensywny Maciek Cieślak skoczy o pierwszą piłkę z najmocniejszym kandydatem na Rookie of the Year Mateuszem Woźniakiem. Center Halnego z sezonu na sezon czyni niewiarygodny postęp – ze średniej 3,7 zbiórek po 4 edycjach LW zwiększył ją do 13,2 i (uwaga spoiler) drugi raz z rzędu znalazł się w All Defensie Team. Mateusz z kolei przejął rolę po Łukaszu Jodłowskim i jako największy biceps Ligi Wiatrów zdobywa ponad 17 punktów na ponad 50% skuteczności. Pytanie kto kogo skuteczniej zatrzyma bądź też kto kogo szybciej wyfauluje, w tym pojedynku wagi ciężkiej.

 

Rafał Jarkiewicz