Dzień Dobry Liga Wiatrów 12-3

Dzień Dobry Liga Wiatrów XII - 07.05.2016

 

Rematch Dnia: Co prawda nie w 100% taki, jaki powinien być z powodu braku kilku zawodników, ale chodzi o powtórkę z Finału dziewiątej edycji Halny vs Tajfun. U mistrzów zabrakło najlepszego zawodnika Warsaw Basketball na turnieju w Łomży Janka Kajkowskiego oraz Maćka Cieślaka, jednak brak tego pierwszego zrekompensował Konrad Wigura – zdecydowany carerr-high w postaci 21 punktów, a do połowy praktycznie się nie pomylił w ofensywnie. Na tablicach dobrą robotę robili Kuba Święs i Jakub Kocon – wspólnie 32 zbiórki. Zwycięsko z tego pojedynku wyszedł jednak Tajfun, czyli rewanż za Finał się udał. Rekordem kariery popisał się Point Forward Paweł Kostjan – 17 punktów na 70% z gry i 67% za trzy. Bardzo wszechstronny mecz rozegrał Olek Balabanov (19pkt, 4reb, 5ast, 6stl), a po mimo gorzej formy strzeleckiej swoje dołożył Szymon Petruczynik z game-high 6 asystami, tym samym z sumą 51 w karierze załapując się do Top 30 All-time.

 

4 asystywane ciekawostki Dnia:

- Artur Saczuk uzbierał już 63 asysty. Jarosław Saczuk w swojej karierze w LW uzbierał 63 asysty.

- Michał Szymański przekroczył 80 asyst w karierze. Dokładnie ma ich 82, dopiero co wyprzedził Jakuba Pendrakowskiego, Adriana Leszczyńskiego i Olka Kajkę na liście All-time (13. miejsce).

- Aleksander Balabanov to ósmy gracz w historii, któremu udało się rozdać 100 asyst. Dodatkowo jako trzydziesty przekroczył próg 300 punktów.

- Antoni Pytel w 33 meczach LW zaliczył 164 asysty. Bruno Jaworki po 30 meczach LW zaliczył 145 asyst. Nie ma już więcej zawodników z większą ilością kończących podań w karierze. To jak, ile jeszcze dajecie meczów rozgrywającemu Tornado, żeby wskoczył na 1st All-time?

 

Demarcus Cousins Dnia: Noo.. powiedzmy, że to duża przenośnia. Nawet nie chodzi o styl gry ani o temperament, ale o sytuacje w której zawodnik gra naprawdę świetną koszykówkę, szczególnie w ataku, a jego drużyna nie wygrywa. Marcin Piskorski to obecnie drugi zawodnik w MVP Race oraz jest równie wysoko klasyfikowany w MIP Race, jednak Cyklon na półmetku ma bilans 0-3. W meczu ze Sztormem nie pomogło game-high 25 punktów w towarzystwie 2 przechwytów i bloków. Trzeba jednak patrzeć w przyszłość, a w niej dwie kolejne kolejki z Monsunem oraz Tsunami, którzy legitymują takim samym bilansem. Play-offs są jeszcze w zasięgu każdej drużyny, walka trwa.

 

NBA Coach Dnia: Trener Paweł Wojtyła to jedyny obok trenera Michała Górnego szkoleniowiec, pamiętający jeszcze Ligę Wiatrów na rozgrzanych przez słońce boiska na Smolnej. To już 11 sezon Pawła i właśnie przekroczył on coś co można nazwać „metą NBA”, czyli rozegrał 82 spotkania. Bilans 45-37 dałby mu w NBA 5. miejsce w Konferencji Zachodniej. Chodź jak sam mówi „To jeszcze nie meta, jeszcze trochę pogramy.” i świetnym dowodem na to może być właśnie mecz numer 82, w którym słaby początek (Cyklon run 9-0, później w 1q wynik 22-10) tylko zmotywował Sztorm do roboty. Wszyscy zawodnicy wnieśli coś pozytywnego na boisku w drugiej połowie i prowadzeni przez Erwina Nkounkou (18pkt i 7ast) oraz Aleksa Badziąga (14pkt i 6ast) wygrali 63:52.

 

Foto Bomby Dnia:
 

 

Notki:

- Marcin Piskorski, zdobywając sumę 269 punktów, znalazł się w Top 40 LW Scoring.

- Święsowe 546 punktów daje mu już 8. miejsce na liście All-time – właśnie wyprzedził  grupę trzech Halniaków: Sebastiana Mikołajczyka, Kacpra Goldsteina i Mateusza Dobosza. Dodatkowo jako 10. zawodnik przekroczył próg 300 zbiórek.

- Bruno Jaworski nie tylko jest już drugi w asystach wszechczasów, ale również dobił do granicy 50 przechwytów (Top 40) oraz 30 celnych trójek (Top 15).

 

Rafał Jarkiewicz