Dzień Dobry Liga Wiatrów 12-2

Dzień Dobry Liga Wiatrów 12-2 (23.04.2016)

Drużyna Dnia: Tornado na mistrza? Oczywiście dużo za wcześnie, żeby padały takie stwierdzenia, ale póki co bilans 2-0 i 44 małe punkty dają im pierwsze miejsce w tabeli. Przy okazji wygranej z Cyklonem aż czwórka ich zawodników mecz zakończyła z punktowym double figures: Mateusz Czerniakowski 17pkt (pierwsze miejsce w MVP Race, czyżby wszystko miało zostać w rodzinie?), Ignacy Adamczyk 17pkt (trzeci najlepszy występ w karierze, pierwsze double-double z 11 zbiórkami), Artur Saczuk 13pkt (+ dwa career-highs: 7 zbiórek i 6 asyst), Jan Szymański 15pkt (+ career-high 5 zbiórek). Jedyne co się nie udało to zatrzymanie lidera Cyklonu Marcina Piskorskiego – aktualnie drugi w MVP Race i kolejny mocny kandydat do nagrody MIP zdobył 25 punktów przeciwko swojej byłej drużynie.

Rookie Dnia: Nie łatwo jest grać, kiedy na parkiecie brakuje sprawdzonego lidera. Z takim problemem zmaga się od dwóch meczów Sztorm – ciągle nie wiadomo kiedy Jamil Ramirez pojawi się na parkiecie. Jednak w meczu przeciwko Monsunowi udało im się znaleźć lekarstwo w osobie Aleksa Badziąga. Dziewiąty pick poprzedniego draftu zdobył game-high 17 pnktów na 44% skuteczności, do których dołożył 5 zbiórek. Był agresywny po obu stronach parkietu i to zapewniło Niebieskim pierwsze zwycięstwo w sezonie. Oczywiście nie wolno umniejszyć roli rozgrywającego Sztormu Erwina Nkounkou, który najwidoczniej lubi grać przeciwko swojej byłej drużynie – tym razem wbił 16 punktów, co sumarycznie daje mu już 200 w karierze, a dodatkowo wyrównał career-high 7 asyst.

Big Man Dnia: Maciej Cieślak wyrasta na cichego lidera broniącego tytułu Halnego. Już drugi mecz z rzędu notuje double-double na poziomie 15+ punktów (61% z gry!) i 15+ zbiórek oraz zalicza przynajmniej po jednej asyście, przechwycie i bloku. Wszechstronnie są to najlepsze występy pośród wszystkich Halniaków w tym sezonie. Co prawda w tej drużynie go-to-guy’em zawsze będzie Kuba Święs, jednak może on spać spokojnie, kiedy ma obok siebie tak utalentowanego i tak szybko rozwijającego się gracza (już jedno MIP zgarnął) jakim jest Maciek. Czekamy jeszcze na dołożenie do arsenału rzutu za 3.

Buzzer(y) Dnia: Tajfun przed przerwą majówkową wypracował sobie bilans 2-0. Ich Small Ball ma się bardzo dobrze, ponownie liderem strzelców był Szymon Petruczynik, który tym razem zdobył 23 punkty na 43% skuteczności, w czym zawarły się 3 kosze równo z końcową syreną: upolowane zostały kwarty pierwsza (akcją and-1), trzecia i czwarta.

Notki:

- Sztorm po raz 10. w historii wygrał z Monsunem. Niebiescy to drużyna z największa ilością tego typu kamieni milowych: również 10 lub więcej razy wygrywali z Huraganem i Tajfunem.

- Michał Rżysko (Tsunami) w meczu z Tajfunem zebrał swoją zbiórkę numer 246. Wyprzedził tym samym swojego trenera Aleksandra Kajkę (239) na liście All-time i zajmuje obecnie 16. miejsce. Był to już piąty mecz Michała z 20+ zbiórkami, więcej posiada tylko Tomasz Czerniakowski – 6.

- Mateusz Czerniakowski (Tornado) skolekcjonował już 441 punktów w Lidze Wiatrów, a to oznacza, że dostał się do Top 15 All-time scoring. Właśnie wyprzedził Huberta Jamrozika (440pkt).

- Maciej Cieślak (Halny) to piąty zawodnik LW, który doczekał się założenia 40 bloków w karierze.

- Daniel Borzuchowski (Huragan) dołączył do klubu 50+ przechwytów.

- Bartek Rainka (Monsun) natomiast zamyka pierwsze ćwierć setki zawodników, który na swoim koncie mają przynajmniej 200 zbiórek.

Rafał Jarkiewicz