Dzień Dobry Liga Wiatrów 11-6

Dzień Dobry Liga Wiatrów 11-6 (27.02.2016)

MVP Dnia: No i stało się, mamy trzeci w historii Ligi Wiatrów perfekcyjny bilans w sezonie zasadniczym. Jego autorem jest oczywiście Cyklon, który po raz kolejny wybrnął z trudnej sytuacji na parkiecie i zakończył mecz zwycięsko. Tym razem spory opór postawił walczący o wszystko albo nic Huragan, a w Cyklonie zabrakło Mateusza Tkaczyka – ktoś musiał przejąć jego zdobycze punktowe i padło na Marcina Piskorskiego. 13. pick LW10 odnotował rekord kariery w postaci 29 punktów przy skuteczności 43%, jednak co bardziej imponujące, to pod jego osobistym runem 12-0 w trzeciej kwarcie Czerwoni objęli prowadzenie, które stało się podstawą do wygrania całego spotkania. Teraz drużyna trenera Daniela Ciejki czeka rozstawiona w półfinale na zwycięzcę meczu Monsun vs Sztorm.

Rookie Dnia z Rekordem Dnia: Naprawdę mało brakowało, żeby Huragan wygrał z Cyklonem i zapewnił sobie udział w play-offach. Mimo wszystko na wyróżnienie zasługuje ich pierwszoroczniak – dziesiąty pick minionego draftu Piotr Śmigielski. Big Man Huraganu grał bardziej w koncepcji Small Ballowej – rozciągał ofensywę, a dłonie wręcz mu się paliły w pierwszej połowie kiedy trafił 4 trójki. Później dołożył jeszcze 2 tym samym wyrównał rekord trafień dystansowych jednego meczu (również 6 mieli wcześniej: dwukrotnie Tomasz Daab, Antoni Pytel oraz Michał Stachowicz). Gdyby tylko ten ostatni rzut w meczu dosięgął celu…

Wejście Smoka Dnia: Sztorm nie zaczął zbyt dobrze swojego meczu o wszystko przeciwko Tornado. Pierwszą kwartę przegrali 19:7 i nie zapowiadało się na drastyczną poprawę po atakowanej stronie parkietu. Jednak pod koniec drugiej kwarty na hali pojawił się Jamil Ramirez, który okazał się świetnym lekarstwem. Niebieski atak zaczął funkcjonować jak należy: team-high 17 punktów zdobył Erwin Nkounkou, Filip Ślązek dołożył mocne double-double w postaci 12pk & 18reb, a sam Jamil zaliczył bardzo solidne 15 punktów, 18 zbiórek, 3 asysty i 3 przechwyty – w sumie ma już ich 164 (w 48 meczach) i tylko 2 przechwycone piłki dzieją go od tytułu lidera wszechczasów.

Liczba Dnia: 100. Do tej pory tylko 6 zawodnikom udało się przekroczyć barierę 100 asysty, a w miniona sobotę dołączył do nich kolejny gracz – Burno Jaworski z Tornado. Żeby rozdać 106 kończących podań, rozgrywający Żółtych potrzebował 25 meczów. Lider wszechczasów Antoni Pytel, będąc w tym samym punkcie miał ich na swoim koncie 103. Kolejną osobą, która już niebawem może dołączyć do klubu 100 asyst jest przyszły match-up Bruno pierwszej rundy play-offów LW11 Aleksander Balabanov, który po 26 meczach ma 91 asyst.

Liderzy Dnia: Jakub Święs po raz pierwszy w swojej karierze wywalczył sobie miano Króla Strzelców LW – zdobył 135 punktów na skuteczności 22,5%. Przy okazji lider Halnego jako pierwszy w historii obronił tytuł najlepiej rzucającego za 3 punkty w lidze – w zeszłym sezonie trafił 18 razy (średnio 3/mecz) przy 28,1%, a teraz jest to 16 trójek (średnio 2,7/mecz) przy 24,2%. Najlepszy zbierający to drugi sezon z rzędu Michał Rżysko z Tsunami, który zebrał 90 piłek – średnio 15/mecz. Najlepszym asystentem został wcześniej wspomniany Bruno Jaworski – jego 41 asyst (średnio 6,8) to drugi najlepszy wynik All-time, lepszy był tylko Antoni Pytel, który przy okazji piątego sezonu rozdał ich 44. Najlepsi blokujący to Mateusz Woźniak z Tajfunu oraz Patryk Baranowski z Monsunu, obaj złożyli po 15 czap, jednak to Mateusz miał lepsza średnią – 3/mecz.

Konkret Dnia:

LW12 Dnia:

Dwunasty sezon Ligi Wiatrów startuje draftem 2 kwietnia 2016! Będzie to ostatni sezon dla rocznika 1996.

Notki:

- Adrian Roliński (Halny) to kolejny zawodnik, który przekroczył próg 200 zdobytych punktów.

- Filip Ślązek (Sztorm) nie dość, że w meczu z Tornado zebrał carrer-high 18 zbiórek, to jednocześnie dołączył do klubu 250+ punktów oraz 250+ zbiórek, do którego należy teraz 14 zawodników. Dodatkowo skrzydłowy Niebieskich jako 22. zanotował 20 bloków w karierze.

- Artur Saczuk (Tornado) jako 28. w LW przekroczył próg 50 asyst. Ma ich dokładnie 52 i już tylko 11 kończących podań dzieli go od wyprzedzenia brata Jarka na liście All-time.

- Jakub Czajkowski (Huragan) jako 23. dołączył do grona graczy z przynajmniej 200 zbiórkami.

- Bartek Kitliński (Monsun) przekroczył ćwierć tysiąca zdobytych punktów, a dodatkowo zaliczył kamień milowy w postaci 50 przechwytów.

- Filip Nowociński (Monsun) również uzbierał 50 przechwytów w Lidze Wiatrów.

- Patryk Baranowski (Monsun) w 12 meczach założył 28 bloków. Daje mu bardzo szybki awans na 12. miejsce na liście All-time.

- Tymoteusz Muter (Tajfun) w meczu z Monsunem zaliczył swoje pierwsze double-double w postaci 11 punktów i 10 zbiórek.

Rafał Jarkiewicz